25 iunie 2009

un alt eveniment livresc joia viitoare

din păcate, nu am reuşit să ajung la ediţia trecută - Lucian Teodorovici m-a înţeles :) - dar poate ajung joia viitoare. deşi îmi închipui c-o să fie puhoi, doar vine cărtă.

...

a murit matei călinescu. i-am citit feţele modernităţii - unde am auzit prima oară de postmodernism - şi zacharias lichter.

sper ca şi pe cealaltă lume să existe cărţi - sau ceva în genul...

24 iunie 2009

emitenţe cenuşii

pentru că lui adi îi place să mă provoace video, după vreo câteva beri, am cedat :)

azi-noapte s-au deschis cerurile

întoarcerea la expresivitate

barrico face o distincţie care mi-a plăcut. între expresivitate şi comunicare. referindu-se la noua literatură, cea postmodernă, care a trecut de la prima, la a doua.

la un moment dat, în spiritul vremii, şi eu am considerat că o operă, în primul rând, trebuie să transmită un mesaj, şi de-abia în al doilea rând să transmită expresivitate - evident, poate transmite un mesaj şi prin expresivitate. dar ce vreau să spun este că, cititorul de azi, fiind prea grăbit şi superficial - şi eu, de cele mai multe ori - se opreşte la comunicare.

în noul secol, media - inclusv mediul online - a "monopolizat" comunicarea la înţelesul de publicitate, de campanie, o comunicare filtrată prin strategii şi tehnici cât mai neconvenţionale. una rece, lipsită de căldură umană. de exemplu, dacă vorbesc eu cu ion în privat - aici pot intra o mulţime de expresivităţi -, nu prea "comunicăm", în schimb dacă suntem filmaţi sau folosim mess-ul, atunci e o comunicare "adevărată".

părerea mea este că ar trebui să ne întoarcem la o comunicare caldă, expresivă - mai ales prin artă - pentru că, deşi sunt o mulţime de experţi în comunicare, deşi se fac mii de cursuri de comunicare, tot mai puţini oameni ştiu să comunice. şi nu ne mai înţelegem

voi aţi înţeles ceva de-aici?

23 iunie 2009

prospect'art de iunie

la ideea lui marian truţă, o discuţie de bere s-a transformat într-un scurt eseu pe care-l voi citi la cenaclul de iunie - joia asta - a prospect'art-ului.
pe undeva pe la ora 18:00, la observatorul astronomic din ana ipătescu.

eseul meu se cheamă "ce-aşteaptă un amator cititor de sf".

prima mea lectură publică...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...